Vyplétání v Brně
Tenisová prodejna BabolatStore.cz, Bílanská 2461/16, Kroměříž
Po-Pá: 7:00-15:30

Kdy a jak vyplést raketu

1. Proč je důležité věnovat vyplétání patřičnou pozornost?

Je starou ověřenou pravdou, že výplet je duší rakety. Mnoho hráčů věnuje až příliš velkou pozornost výběru rakety, ale zanedbává výběr výpletu.

Nejčastějším požadavkem hráče při výběru výpletu je, aby se s ním dobře hrálo. Důležité však je zjistit, co ono dobře hrálo znamená. V dnešní době, kdy je na trhu nepřeberné množství výpletů, již takřka neexistuje špatný výplet. Každý výplet je dobrý. Je dobrý pro nějaký typ hráče. Každý hráč by měl vědět, že může mít sebelepší raketu, ale není-li vypletená výpletem, který zohledňuje všechna specifika a individuální požadavky hráče, nebude hráč nikdy podávat takové výkony, jaké by mohl či chtěl. Vhodně zvolený výplet dokáže tlumit vibrace, zesílit úder a zvýšit herní komfort.

Výběr výpletu není jednorázová záležitost a málokdy bývá mise na první pokus 100% úspěšná. Mnoho hráčů zkouší delší dobu, který výplet jim opravdu sedne. Výběr výpletu by se navíc měl měnit s vývojem tenisty.

Při výběru správného výpletu bychom měli vzít v úvahu tyto faktory:

a) hráčské preference : Jaký jsem hráč? Hraju silový tenis? Jsem spíše zaměřený na technické údery? Hraju více od základní čáry? Chodím hodně na síť?

b) zdravotní stav: Mám problémy s tenisovým loktem? Bolí mě často rameno? Nemůže výplet ulevit bolavému zápěstí?

c) vhodnost výpletu vzhledem k raketě: Rakety jsou v dnešní době nabity mnoha technologiemi, které ovšem budou plně funkční pouze tehdy, když bude raketa vypletená adekvátním výpletem. Naopak pokud hrajete se starší raketou (např. s hliníkovým rámem), je zbytečné používat drahé výplety (např. gelové či přírodní), které jsou primárně určené k maximálnímu tlumení vibrací, protože rám takové rakety vyšle do ruky mnohem více vibrací než výplet. Každá raketa má navíc doporučený výplet a doporučené napětí. To může být malým vodítkem při výběru výpletu.

Důležité je stanovit si, co je pro mě jako pro hráče nejdůležitější. I zde platí, že to nejdražší nemusí být nutně to nejlepší. Pokud je někdo silový zdravý hráč, nepotřebuje za každou cenu přírodní střívko apod.

2. Kdy vyplétat?

Pokud si koupíte raketu, která se prodává již vypletená (jde především o rakety pro děti, začátečníky a mírně pokročilé rekreační hráče), vyzkoušejte hru s dodávaným výpletem.

Rakety Babolat jsou vyplétány kvalitními výplety, nejde tedy o reklamní záležitost jako u některých jiných značek. Pokud Vám hra s novou raketou nebude vyhovovat, nemusí být na vině hned špatný výběr rakety. Zkuste nejprve změnit výplet, o jehož výběru se poraďte se zkušeným vyplétacím odborníkem.

I v případě koupě nevypletené rakety je vhodné se při výběru prvního výpletu poradit s odborníkem. Pokud nemáte dostatek zkušeností z minulosti, nevíte, který výplet Vám nejvíce sedí, doporučujeme volit výplet z nabídky stejné značky, jako máte raketu. Každá výkonnostní skupina raket má doporučený určitý okruh výpletů tak, aby spolu technologie v rámu rakety a vlastnosti výpletu korespondovaly.

Již používanou raketu doporučujeme přeplést v několika případech:

 • výplet je viditelně poškozený, třepí se
 • výplet je povolený, měkčí, než byl původně, struny se po odehrání míče nepřiměřeně posunují
 • novou raketu, pokud Vám výplet nevyhovuje
 • raketu, se kterou se chystáte hrát po několika měsících, kdy ležela ve skříni.

Jestliže se chystáte požádat vyplétače o pomoc s výběrem výpletu, vězte, že bude chtít znát několik informací (dobrý vyplétač se určitě zeptá, pokud narazíte na vyplétače, který se nezajímá o osobnost tenisty, hledejte dále).

Jaký jste hráč?

Začátečník, pokročilý, závodní.

Jak často hrajete?

Každý den, 2x týdně, 1x za měsíc, když jsem donucen apod.

Jaký je Váš herní styl?

Silový, technický, kombinovaný, snaha o chopované či liftované údery. Snažte se vyplétači popsat Vaši hru co nejlépe. Zmiňte i údery, které byste chtěli zlepšovat, které se Vám hrají špatně apod. Pokud ještě nemáte vyhraněný herní styl, tzn., že jste začátečníci, nestyďte se to přiznat. Stejně tak pokud neumíte svůj herní styl charakterizovat. Vyplétači jsou ve většině případů také tenisti, budou Vám klást doplňující otázky tak, abyste se společnými silami dobrali k tomu, jaký výplet vybrat.

Co od výpletu očekáváte?

Létají Vám míčky hodně? Nebo naopak málo? Máte pocit, že se na dobře zahraný míč příliš nadřete? Bolí Vás po úderu zápěstí nebo svaly předloktí? I tohle všechno dokáže dobře vybraný výplet ovlivnit.

Jaké jsou Vaše finanční možnosti?

Pokud jsou Vaše finanční možnosti omezené, nebo do výpletu z jakéhokoli důvodu nechcete investovat víc než určitou částku, nebojte se to vyplétači říct. Ten zhodnotí všechny Vaše požadavky a vybere ten nejvhodnější výplet do určené cenové hladiny. Informuje Vás však také o tom, že vzhledem k Vašim nárokům (zde jde hlavně o hráče se zdravotním omezením), jde pouze o jakýsi kompromis.

Doporučujeme každému tenistovi, aby měl svého dvorního vyplétače, který se mu bude vždy maximálně věnovat, bude se zajímat o jeho tenisovou duši, bude se snažit brát v potaz všechny jeho požadavky a připomínky. Mezi tenistou a vyplétačem musí panovat vzájemná důvěra jeden druhému musí být schopný říct pravdu. Řekněte svému vyplétači, že naposled se Vám s výpletem moc dobře nehrálo, co byste výpletu vytknul, co byste potřeboval změnit. Stejně tak vyplétač Vám musí být schopen říct, že po něm chcete nemožné, že požadujete výplet, který není pro hráče Vašeho typu vůbec vhodný apod. Co si budeme povídat, i zde přesně platí citát Františka Vymazala: Důvěra k lékaři léčí lépe než lékař sám.

3. Rozdělení výpletů

Přírodní výplety

Přírodní výplety jsou vyráběny z hovězích (dříve ovčích) střívek. Je to nejstarší a dosud nepřekonaná technologie. Jde o 13 až 15 proužků materiálu (částí střívek), které jsou dohromady spojené kolagenem. Počet závisí na konečném průměru vlákna.

Výhody:

 • měkký výplet = větší herní kontrola
 • tlumí vibrace = šetrný ke zdraví hráče, vhodný pro hráče, kteří mají problémy s lokty, rameny a zápěstním

Nevýhody:

 • kratší životnost
 • vysoká pořizovací cena
 • citlivost na změnu podmínek teplota, vlhkost citlivost je snižována použitím speciálních technologií, které se však promítá do ceny

Přídoní výplety: Babolat Discovery Gut, Babolat VS Touch, Babolat VS Team, Babolat Tonic+

Syntetické výplety

Syntetické výplety kombinují dobré vlastnosti a dostupnou cenu. V současnosti jsou to nejpoužívanější výplety.

Nylonové výplety (polyamidové výplety) tvoří nejpoužívanější kategorii tenisových výpletů. Pro rekreační hráče jsou přitažlivé zejména díky nízké ceně při zachování dobrých herních vlastností. Navíc mají tyto výplety poměrně dlouhou životnost, takže tenisté, kteří hrají pouze občas, ocení, že nemusí často přeplétat.

Výhody:

 • nízká cena
 • dobrá životnost
 • uspokojí nejširší spektrum hráčů

Nevýhody:

 • nejsou tak šetrné ke zdraví
 • nemají tak vynikající herní vlastnosti

Nylonové výplety: Babolat N.Vy, Babolat Addiction, Babolat Xcel, Babolat Contact Spin, Babolat Ripost

Polyesterové výplety mají výbornou životnost a předávají maximum energie míči. Proto se příliš nehodí pro rekreační hráče a začátečníky. Samotná polyesterová vlákna se používají pro pokročilé rekreační hráče (spíše silového typu) a závodní hráče. Pro rekreační hráče se doporučuje tyto výplety kombinovat s nylonovým či přírodním vláknem (viz hybridní výplety).

Výhody:

 • výborná životnost (výplet vhodný pro tzv. trhače výpletů pokud někomu často praskají nylonové výplety, doporučujeme používat polyesterový výplet)
 • schopnost předat maximum energie míči
 • lze kombinovat s měkčími výplety
 • struny se ve výpletu téměř nehýbou

Nevýhody:

 • nemusí vyhovovat většině rekreačních hráčů
 • nevhodné pro začátečníky a hráče se zdravotními problémy (pletenec horní končetiny, krční páteř)
 • neposkytují hráči sílu, hráče bez dostatečné fyzické a technické zdatnosti sílu naopak rychle ubírají
 • nižší redukce vibrací

Polyesterové výplety: Babolat Revenge, Babolat Pro Hurricane, Babolat Pro Hurricane Tour, Babolat Pro Hurricane Feel, Babolat RPM Blast, Babolat RPM Team, Babolat Xcel Power

Kevlarové výplety jsou velmi tuhá vlákna, která se hodí jen pro velmi malou skupinu výkonnostních hráčů. Tyto výplety poskytují velmi nízký herní komfort. Pokročilí hráči, kteří používají kevlarová vlákna, obvykle vyplétají na nižší tenzi než by vyplétali např. polyesterovými vlákny.

Výhody:

 • výborná životnost
 • umožňují maximální razanci

Nevýhody:

 • vyhovují velmi malému množství hráčů
 • minimální herní komfort

Speciální skupinu výpletů tvoří tzv. hybridní výplety. Obliba těchto výpletů v poslední době roste, a to zejména díky tomu, že pomocí použití hybridních výpletů lze splnit více požadavků hráčů. Jednoduše lze použitím hybridního výpletu vyrobit hráči výplet na míru. Aktuálním moderním trendem je kombinovat polyesterové výplety s nylonovým či přírodním vláknem. Neexistuje však žádný limit ve výběru určitých typů pro kombinovaný výplet. Můžete si namixovat kombinaci přesně podle Vašich přání. Některé možnosti by však byly nelogické, proto věřte svému vyplétači, který zná vlastnosti jednotlivých vláken a dokáže Vám doporučit, jak kombinovat nejlépe.

Použitím hybridního výpletu získáváte možnost ovlivnit sílu a kontrolu úderu. Na dlouhé struny bývá nejčastěji používán trvanlivější polyesterový výplet pro sílu úderu, na krátké struny se používá komfortnější nylonový nebo přírodní výplet, který zvyšuje cit a šetří ruku.

Nejpoužívanější kombinace:
Pro razantní úder, delší životnost a zvýšený herní komfort:
 • Pro Hurricane Tour + Xcel
 • Pro Hurricane Tour + N.Vy.
Pro razantní úder, minimalizaci nežádoucích vibrací a úlevu zdravotně oslabeným kloubům:
 • Pro Hurricane Tour + VS
 • RPM Blast + VS


Dělení výpletů podle průměru Tenisové výplety se vyrábí v několika průměrech vlákna. Co se týká nejmenší síly výpletu, zdroje se různí, uvádí se, že nejtenčí výplety mají 0,8 až 1 mm. Nicméně nejpoužívanějšími výplety jsou v současnosti ty s průměrem 1,2 až 1,4 mm. Platí zde pravidlo, že čím větší průměr, tím vyšší životnost a menší pružnost výpletu a naopak.

Tenčí struna přináší lepší hratelnost a také větší potenciál pro rotační údery, protože dokáže lépe obejmout míč.

4. Jak si nechat raketu vyplést?

V předchozích kapitolách jste se dozvěděli, z jaké nabídky a podle jakých kritérií můžete výplet vybírat. Předpokládejme tedy, že Váš favorit mezi výplety je připraven k tomu, aby se stal duší Vaší rakety.

Výběrem výpletu však cesta za dokonalou raketou nekončí. Další důležitou složkou vyplétacího procesu je zvolení vhodného napětí. Tato vlastnost je v důležitosti srovnatelná s výběrem výpletu. Napětí výpletu se udává v kilogramech, popřípadě v librách.

Obecně platí pravidlo, že se zvyšujícím se napětím výpletu se snižuje jeho pružnost, raketa pak míče méně odráží a hráč je nucen vyvinout větší sílu. Výhodou však je větší kontrola nad míčem tedy to, kam míč poletí. Hráč však musí mít pro hru s vyšší tenzí strun fyzické a výkonnostní předpoklady.

Při volbě napětí strun je nutné zohlednit:

typ výpletu každý výplet má určené maximální napětí. Pokud se vyplétá na větší napětí, než je to doporučené, praská buď už při vyplétání, nebo velmi brzy po něm. Některé pevné výplety fyzicky vydrží i větší napětí než doporučené, ale jejich vlastnosti neodpovídají těm běžným, kvůli kterým si je hráč vybírá. Nadměrným napětím se např. deformuje jádro vlákna, takže výplet má nízkou životnost a hráč jen stěží může ovlivnit, kam míč poletí.

výkonnost hráče a jeho fyzické předpoklady jak již zaznělo v úvodu příručky, každý výplet je pro někoho dobrý. Každý hráč by si měl upřímně přiznat, na co tzv. má. Pokud hráč ví, že nemá příliš velkou sílu, je zbytečné, aby volil vysoké napětí, které mu bude obrazně řečeno trhat ruku. Obecně sice platí, že vyšší napětí je pro větší kontrolu míče, ale hráč musí mít sílu na to, aby odraz míče ukočíroval. Pouhým zvýšením napětí kontroly nedosáhnete. Naopak měkčí výplet dodá hráči sílu, která mu ve fyzických předpokladech chybí. Dá se tedy říci, že při nižším napětí se míče od rakety lépe odrážejí a hráče to stojí méně námahy. Pokud si silový hráč zvolí příliš nízké napětí strun, míče mu od rakety budou nekontrolovatelně odlétat.

Začátečníkům se doporučuje nižší napětí také z toho důvodu, že potřebují poměrně tolerantní výpletové lože. V každém výpletovém loži se nachází místo tzv. ideálního odrazu (sweetspot). Pokud se hráč trefí míčem do tohoto místa, využívá maximálně všechny vlastnosti rakety a výplet. Když je výplet měkčí, můžete uspokojivě zahrát míč i za předpokladu, že se netrefíte přímo do tohoto ideálního bodu.

typ rakety velikost hlavy a vyplétací vzorec (hustota strun) rakety s větší hlavou rozkládají sílu nárazu míčku do výpletu na větší plochu. Tím snižují intenzitu vibrací. Je tedy snazší s takovou raketou ideálně trefit střed rakety (sweetspot). Do rakety s větší hlavou tedy můžeme zvolit vyšší napětí výpletu, než bychom zvolili stejnému hráči za stejných podmínek do rakety s hlavou menší.

Vyplétací vzorec ovlivňuje výběr tenze jen minimálně, v podstatě u špičkových hráčů. Hustší vyplétací vzorec umožňuje větší kontrolu, proto se po tyto rakety volí polyesterové výplety a vyšší napětí. Nemusí to však být nutně pravidlem.

Vlastnosti výpletu v závislosti na změně napětí

napětí výpletu kontrola síla cit vibrace životnost
nižší nižší vyšší vyšší nižší vyšší
vyšší vyšší nižší nižší vyšší vyšší

5. Charakteristika výpletů Babolat

Výplety značky Babolat jsou podle převládající kvalitativní vlastnosti děleny do 3 kolekcí:

a) POWER = síla

Jakmile se míč dostane k výpletu, udeří do strun a přenáší na ně svou energii. Výplet určený pro razantní údery dokáže absorbovat energii dopadajícího míče a maximum této energie vrátit míči zpět.

Pro Hurricane Tour - struna s výbornou odolností a sílou
RPM Blast - struna pro kombinaci energie a rotace
Revenge - struna pro vynikající kontrolu míče, neobvykle pevná struna
Powergy - struna určená pro závodní hráče, pro které je prioritou síla úderu, nabízí možnost napětí až na 30 kg
VS Team, VS Touch a Discovery Gut -přírodní struny, které kombinují sílu úderu a herní komfort, šetří klouby, jsou velmi odolná vůči vlhkosti, díky technologii BT7 (zvýšený počet vláken) mají delší životnost.

b) COMFORT = komfort, pohodlí

Tyto výplety jsou určeny pro hráče, kteří nemají dostatek síly pro maximálně razantní úder a preferují pohodlnou hru.

Addiction - určen pro hráče, pro které je prioritou herní komfort
Pro Hurricane Feel - kromě vysokého herního komfortu poskytuje i maximální cit
Xcel - určen pro hráče, pro které je prioritou herní komfort
N.Vy - trvanlivý komfortní výplet určený pro nejširší spektrum hráčů
Tonic+ - přírodní výplet pro hráče s prioritou komfortu
RPM Team - velmi pružný výplet se skvělým spinem a citlivostí, určen pro pokročilé hráče a závodní juniory

c) DURABILITY = životnost

Životnost a trvanlivost hlavní příčinou opotřebení a praskání strun je tření. Proto Babolat vyvinul materiály, které jsou vůči tření odolnější.

Contact Spin - třívrstvé vlákno pro maximální životnost
Ripost - výplet se zkrouceným jádrem, které má delší životnost než jádro klasické, výplet je určen pro pokročilejší hráče
Pro Hurricane - pružný výplet pro hráče, pro které je prioritou trvanlivost struny

BabolatStore.cz - tenisová prodejna Bílanská 2461/16, Kroměříž, Prodejna a vypletači: +420 511 444 300 (-)